Jak działa system domykania drzwi w BMW?

Posted on

Zdarzyło się wam podróżować z kilkoma pasażerami i za każdym razem przy wysiadaniu strzał drzwiami ? Taki strzał, że wydaje się jakby samochód uronił łzę z bólu. Jest to jedna z wielu rzeczy, która doprowadza każdego szanującego się kierowcę do białej gorączki, powtarzając setny raz z rzędu, że to nie maluch dziadka i wystarczy normalnie po ludzku, delikatnie zamknąć drzwi.

Jednak nie musisz się tym już więcej martwić. Ponieważ ewolucja technologi idzie, a właściwie biegnie tak szybko do przodu, że już dziś nowe, innowacyjne systemy są tworzone aby żyło się nam lepiej.

Takim przykładem jest system domykania drzwi w samochodach marki BMW, nazywany Soft Close. Jak nie trudno się domyślić, wnioskując po nazwie jest on skierowany do tych, którzy nie chcą aby drzwi ich samochodu były traktowane jak drzwi od stodoły, tylko zostały delikatnie i najlepiej bezgłośnie zamknięte.

Pomysł prosty, po co trzaskać drzwiami, kiedy to samochód może zamknąć drzwi za ciebie. Wystarczy tylko przymknąć drzwi, a system delikatnie zajmie się całą resztą, bez niepokojących odgłosów.

zdjęcie schematu systemu soft close w bmw x6
Schemat systemu Soft Close w BMW X6 dla drzwi przednich
źródło: bmwfans.info

Nie ma tu żadnych cudownych rozwiązań, jak w większości przypadków sprawę rozwiązuje czujnik. Za każdym razem, gdy drzwi nie są zamykane poprawnie czujnik to wykrywa. Jest on tak zaprojektowany aby wykryć drzwi w połowie drogi czyli około 6mm od uchwytu.

Kiedy czujnik wykrywa chęć zamknięcia drzwi, a zamek złapie uchwyt, wtedy zostaje uruchomiony silnik elektryczny (każde z drzwi posiada własny czujnik oraz silnik). Zadaniem silnika elektrycznego jest dokładne dociągnięcie drzwi, z ledwo słyszalnym efektem. Oczywiście każde z drzwi musi powrócić do pozycji wyjściowej, tak aby można je powtórnie otworzyć. Jak widać sprawa jest dość prosta, a ile korzyści i pożytku.

 

Plusy

Soft Close od BMW pierwszy raz został zainstalowany w 2002 roku, w samochodach serii 7, co wydaje się być słusznym rozwiązaniem biorąc pod uwagę, najdroższy w całej gamie dostępnych modeli. Było to postrzegane jako adekwatna opcja wyposażenia dla luksusowego samochodu, który powinien zaimponować swoim przyszłym, bogatym właścicielom.

Niewątpliwym plusem posiadania systemu jest komfort samoczynnego zamykania drzwi oraz pewność zamknięcia za każdym razem. Bez potrzeby ponownego sprawdzania i zastanawiania się czy na pewno zamknąłem te drzwi czy nie ?

Wyobraź sobie, że masz małe dzieci które nie mają tyle siły aby zamknąć drzwi, tak jak należy. Posiadając system wystarczy aby dziecko lekko domknęło drzwi samochodu, a “soft close” dokończy proces samoczynnie.

Ostatecznie posiadanie systemu domykania drzwi pozwoli zmniejszyć zużycie części, takich jak zamek uchwyt czy zawiasy przed zbyt szybkim wyeksploatowaniem. Aha, nie zapomnijmy również o wisience na torcie, w postaci luksusu jaki doda system do naszego samochodu, którym możemy z pewnością zaimponować naszym znajomym.

 

Minusy

System domykania drzwi w BMW jest oferowany jako wyposażenie dodatkowe (numer opcji wyposażenia to 323), a jak wiadomo opcje dodatkowe są dodatkowo płatne i koszt takiej przyjemności waha się w przedziale od 2 500 do 3 500 złotych, w zależności od modelu samochodu.

Choć system jest przewidziany na około 30 000 cykli zamykania, co daje około 10 lat użytkowania przeciętnemu Kowalskiemu to jednak może się zepsuć. Drzwi co prawda będą się zamykać w tradycyjny sposób ale już nie będzie to “soft close”, a cena nowego silnika elektrycznego, nie licząc kosztów wymiany zaczyna się od nieco powyżej 1 000 pln.

Jest też kwestia przesiadki z samochodu posiadającego “soft close”, na taki który go nie ma, może to potrwać zanim zaczniemy zamykać drzwi w sposób tradycyjny, wkładając w nieco więcej siły.

źródło: www.autoevolution.com

 

Poniżej krótki film przedstawiający działanie systemu domykania drzwi (soft close) w BMW X6.

źródło: www.youtube.com