Klimatyzacja cztero-strefowa w BMW X6

Posted on

W dzisiejszych czasach jazda samochodem w upalne letnie dni bez klimatyzacji wydaje się być średniowieczną potyczką rycerza wyposażonego w miecz, przeciwko smokowi zionącemu ogniem. Już prawie minęły podróże z otwartymi oknami aby tylko poczuć smagający nas gorący podmuch powietrza, który w minimalnym stopniu rekompensuje żar wewnątrz auta. Teraz każdy samochód wyposażony w klimatyzację właściwie nie potrzebuje otwieranych szyb, nie licząc paru sytuacji, jak zamawianie jedzenie w drive-through, płatność na bramkach autostrady.

Dzisiejsza klimatyzacja w samochodach klasy premium to już nie tylko sam przycisk z nadrukowanym symbolem płatka śniegu, a sterowany komputerowo, wyrafinowany panel zarządzania ogrzewaniem i chłodzeniem oraz rozdziałem mocy i temperatury nadmuchu. Przyjrzymy się dziś temu behemotowi na przykładzie cztero-strefowej klimatyzacji w samochodzie BMW X6 ale na początek trochę o samej klimatyzacji.

Budowa klimatyzacji

schemat_klimatyzacji
Schemat układu klimatyzacji

Każda klimatyzacja, zarówno manualna jak i automatyczna składa się z podstawowych elementów. Kompresora (1) czyli popularnej sprężarki, która kompresuje i podaje czynnik chodzący pod wysokim ciśnieniem i wysoką temperaturą do skraplacza (2). Potocznie zwany chodnicą klimatyzacji skraplacz zamienia stan skupienia z gazowego na ciekły, poprzez schodzenie czynnika. Następnie trafia on do osuszacza (3). Tutaj następuje oczyszczenie całego czynnika chodzącego z zanieczyszczeń oraz wilgoci. Często w lecie można zauważyć kałużę pod samochodem. Jeżeli jest to woda to właśnie pochodzi ona z układu klimatyzacji. Kolejnym etapem jest zawór rozprężający (4). Jego zadaniem jest rozprężenie czynnika poprzez zmianę stanu ciekłego na gazowy, dzięki czemu zmniejsza to drastycznie jego temperaturę. Podobna reakcja zachodzi podczas używania gazu sprężonego w puszcze aerozolowej (umieszczona i sprężona zawartość puszki znajduje się w stanie ciekłym, a po naciśnięciu spustu aerozolu wydobywa się bardzo zimny gaz). Parownik (5), przypominający nagrzewnicę, to ostatni przystanek tej podróży. Tutaj czynnik chłodzący oddaje niską temperaturę w kanale wentylacyjnym, a wiatrak podaję ją do wnętrza samochodu. Po oddaniu temperatury czynnik zostaje zassany przez kompresor i cały cykl zaczyna się od nowa.

Poniżej galeria z kilkoma elementami układu chłodzenie cztero-strefowej klimatyzacji w BMW X6

źródło zdjęć: bmwfans.info

Użytkowanie

Klimatyzacja samochodowa to złożony system działający pod dużymi obciążeniami w postaci niskich i wysokich temperatur oraz różnić ciśnienia w całym układzie, dlatego powinna być odpowiednio użytkowana aby zapewnić jej długotrwałe i bezawaryjne działanie.

Jak należy użytkować klimatyzację ? Jak najczęściej. Rzadko używana klimatyzacja może szybciej ulec uszkodzeniu ponieważ w skład mieszanki chłodzącej wchodzi również olej, który podczas pracy smaruje cały układ, a w szczególności kompresor. Jest to swoistego rodzaju pompa gazu, a nie cieczy dlatego smarowanie jest bardzo istotnym elementem poprawnego funkcjonowania. Bez odpowiedniego smarowania może szybko dojść do skorodowania lub zatarcia elementów sprężarki. W związku z czym tak ważne jest regularne serwisowanie układu ale o tym trochę później.

Klimatyzacja samochodowa, zgodnie z przeznaczeniem ma zmniejszać temperaturę powietrza wewnątrz samochodu, jednak na tym nie kończy się jej działanie. Dzięki jej pracy otrzymujemy przyjemny chodny powiew w gorące letnie dni ale również suche, pozbawione wilgoci powietrze. Tą zaletę możemy z powodzeniem wykorzystać w zimie. Zwiększając temperaturę ogrzewania maksymalnie i włączając klimatyzację, pozbędziemy się zaparowanych szyb o wiele szybciej niż samym nawiewem.

Serwisowanie

Jeżeli wydajność naszej klimatyzacji spada i parują szyby, należy wykonać oczyszczenie układu klimatyzacji oraz uzupełnić/wymienić czynnik chłodzący do prawidłowego poziomu. Trzeba pamiętać, że z czasem czynnika ubywa i dlatego ten zabieg należy wykonywać przynajmniej co dwa lata.

Kiedy z naszych nawiewów wydobywa się nieprzyjemny zapach, to ostatni dzwonek aby umówić się na wizytę w serwisie. Takie oznaki wskazują na zagrzybienie klimatyzacji, co może prowadzić do alergii oraz podrażnienia górnych dróg oddechowych. Dlatego należy pamiętać aby co najmniej raz w roku wymienić filtr kabinowy, oczyścić przewody wentylacyjne oraz zewnętrzne wloty powietrza , a także odgrzybić parownik i sprawdzić drożność kanałów odprowadzających wilgoć. W skład tych czynności powinien również wchodzić zabieg ozonowania wnętrza samochodu, który zabija grzyby, pleśnie, roztocza oraz różnego rodzaju bakterie i wirusy.

Osuszacz czyli filtr układu klimatyzacji należy bezzwłocznie wymienić w przypadku jego rozszczelnienia np: po kolizji lub w przypadku jego otwarcia podczas prac serwisowych przy klimatyzacji. Jego właściwości absorpcyjne są tak wysokie, że po otwarciu próżniowo zapakowanego traci całkowicie własności w ciągu trzech dni. Standardowa wymiana takiego filtra powinna być wykonywana raz na 3 lata.

Poniżej film prezentujący panele obsługi ogrzewania i klimatyzacji oraz funkcję regulacji klimatyzacji z poziomu systemu i-Drive w BMW X6 (E71).

źródło: www.youtube.com